Friday, April 3, 2015
ტრეინინგი შჯამება
ტრეინინინებით საკმაოდ კარგი ცოდნა შევიძინეტ, რაც გამოგვადგება სამომავლოდ.სასწავლო პროცესში.გაკვეთილების მაგალ დონეზე ჩატარებაში.
კვლევთი და ექსპერიმენტული სამუშაოს შეფასების სქემა
|
დაბალი
|
საშულო
|
მაღალი
|
კვლევის მიზნის განსაზგვრა
|
ნაწილობრივ აყალიბებს მიზანს.
|
კარგად აყალიბებს მიზანს, განსაზღვრავს ცვლად და დამოუკიდებელ სიდიდეებს
|
სრულყოფილად აყალიბებს მიზანს,განსაზღვრავს სპეციპიკურ დეტალებს
|
საჯირო ინვეტარის მასალის აღჭურვილობის განსაზღვრა
|
ჩამოთვლის საჭირო მასალის ნაწილს
|
ჩამოთვლის საჭირო ძირითად მასალას.
|
ჩამოთვლის ყველა საჯირო ძირითად მასალას
|
კვლევის მიმდინარეობის აღწერა
|
აღწერს კვლევის მიმდინარეობის ზოგიერთ ეტაპს
|
აღწერს კვლევის მიმდინარეობის ყველა ეტაპს
|
დეტალურად აღწერს და ასაბუთებს
კვლევის მიმდინარეობის ყველა ეთაპს
|
მონაცემების აღრიცხვა,კვლევის სედეგების ვარაუდი
|
უსისტემოდ აღრიცხავს მონაცემებს, ვერ ასაბუთებს ვარაუდს.
|
აღრიცხავს მონაცემები,ნაწილობრივ ასაბუთებს ვარაუდს
|
სისტემატურად აღრიცხავს მონაცემებს, ნაწილობრივ ასაბუთებს ვარაუდს
|
მონაცემთა ანალიზი და დასკვნა.
|
ნაწილობრივ აანალიზებს მონაცემებს და ზოგჯერ აკეთებს შესაბამის დასკვნებს
|
აანალიზებს მონაცემებს და აკეთებს
შესაბამის დასკვნებს
|
აანალიზევს მონაცემებს გამოსახავს გამომსახველობითი საშუალებებით, აკეთებს
დასაბუტებულ დასკვნებს
|
Wednesday, April 1, 2015
პროექტის სათაური
|
რკინის ჟანგვის პირობების გამოკვლევა.
|
პროექტის მთავარი იდეა
|
მოსწავლემ ისწავლოს მოქმედება საკუთარი
ჩანაფიქრის მიხედვით დამოუკიდებლად, დასახული მიზნის შესაბამისად და იპოვოს
საკუთარი პროექტის ხორცშესხმის გზა.
|
პროექტის აქტუალობა
|
პროექტით სწავლების მეთოდის გამოყენებისას მოსწავლეს აქვს
საკუთარი ქმედებებით ექსპერიმენტირების, მცდელობების, პოზიციი საშუალება.
|
პროექტის მიზნები
|
მოსწავლეებმა შეისწავლონ ჟანგვის პროცესების
სენელების პირობები.
|
მონაწილეთა ასაკი
|
13-14
|
ვადები/ხანგრძლივობა
|
2-3 თვე
|
მოსალოდნელი შედეგები
|
მოსწავლეები აანალიზებენ შეკრებილ
ინფორმაციას(თეორიულს) ან ექსპერიმენტულს. აფორმებენ კვლევის შედეგებს,
აყალიბებენ დასკვნებს.
|
პროექტისთვის საჭირო
რესურსები
|
რკინის ლურსმნები, პოლიეთილენის პაკეტი, ტენიანი
გარემო.
|
პროექტის მსვლელობა
|
აგროვებენ ინფორმაციას, იწყებენ კვლევას,გეგმავენ
ექსპერიმენტს, ატარებენ ექსპერიმენტს. ამუშავებენ ექსპერიმენტის მასალას.
აფორმებენ კვლევის შედეგებს, აყალიბებენ დასკვნებს. ახდენენ სედეგების
წარმოდგენას.
აქტივობა1-ჯგუფური მუშაობა.
აქტივობა2-ანალიზისა სინთეზის უნარი.
აქტივობა3-კლასიფიკაციის,შედარების დასკვნის
გამოტანა.
აქტივობა4-აზროვნების სისწრაფე და მოქმედება.
|
საგნებთან/საგნობრივ
ჯგუფებთან/ესგ–თან კავშირი:
|
პროექტის შინააში ავსებს და აღრმავებს
ბუნებისმეთყველების ძირითად კურსს ერთდროულად გულისხმობს ბუნებისმეტყველების
სხვადასხა საწყისს-ქიმიურს,ბიოლოგიურს, ფიზიკურს და ზოგიერთ შემთხვევაში
გეოგრაფიულსაც.
|
პროექტის
ხელმძღვანელი(მასწავლებელი)
|
მზია მეზველია
|
ხელმძღვანელის
ელ–ფოსტა:
|
mziamedzvelia@gmail.com
|
პროექტის
ვებ–გვერდი/ბლოგი
|
http://mziamedzvelia.blogspot.com/
|
გაკვეთილის თემა
|
SeerTebis
da daSlis reaqcia
|
სწავლების საფეხური
|
||
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
4/0
|
მიზანი
|
a.Seadginos
qimiuri Aformulebis saSualebiT SeerTebis da daSlis reaqcia.
b.SedZlon
qimiuri reaqciebis erTmaneTisagan gansxvaveba.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
|
Iyeneben
yofa –cxovrebaSi,mSeneblobaSi. Kkvebis mrewvelobaSi. teqnikaSi.
|
ესეგ მისაღწევი შედეგები
|
moswavles
SeuZlia sxvadasxva saxis qimiuri reaqciebis
daxasiaTeba,wvisa da Jangvis procesebis Sedareba.
Sedegi
Tvalsahinoa, Tu moswavle a. axasiaTebs
sxvadasxva tipis reaqciebs,
Msjelobs maT Soris msgavseba-gansxvavebaze.
Adgens
reaqciebis zogad sqemebs sxvadasxva tipis reaqciebis magaliTebs da adgens
Sesabamis qimiur gantolebebs.H
|
კავშირი საგნებთან
|
biologia
|
წინარე ცოდნა
|
bavSebi
ixseneben Tu rogor xdeba
koeficientebiTa da indeqsebis saSualebiT qimiuri formulebis Sedgena.
|
რესურსები
|
saxelmZRvanelo,
samuSao rveuli, plastelinis modelebi. Kkompiuteri.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
a.aqtivoba-1(gonebrivi
ieriSi)-15wT
wina
masalis gamokiTxva.
Moswavleebi
axasiaTeben metalebis fizikur da qimiur
Tvisebebs.
Aqtivoba-2(gamowveva)
safexuri –A-5wT
winare masalis
Gaxseneba
(kiTxvebis saSuelebiT). Mmoswavleebi ixseneben, qimiuri elementebis
simboloebs, koeficientebsa da indeqsebs.
Aqtivoba-3(prezentacia)
gakveTilis axsna,Sinarsis realizeba
(safexuri) -10wT
Moswavleebi
ecnobian ;
a.
SeerTebis reaqcias;
A+B=C Fe+S=FeS
Reaqcias,romlis drosac ori an meti
nivTierebis urTierTqmedebiT miiReba erTi axali nivTiereba, SeerTebis reaqcia
ewodeba.
b.
daSlis reaqcia
C=A+B
Reaqcias ,romlis drosac erTi nivTierebisagan warmoiqmneba ramdenime axali daSlis reaqcia ewodeba.
Ativoba-4(wyvilebSi muSaoba)-13wT
Codnis gamTlianeba(safexuri C)-5wT.
Axsnili
gakveTilis Sejameba.
Aqtivoba-5
mosw. Iyeneben strategias ‘vici,minda vicode, viswavle.
saSinao
davalebis micema-2wT.
|
შეფასება
|
individualuri,prezentacia.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)